Zlato

Zlato je celkom odolné voči korózii a zlaté mince sa navyše vyskytujú prevažne v dobrej zachovalosti. Obyčajne stačí zlatú mincu omyť v teplej vode. U zlatých mincí sa však môže vyskytnúť problém, ako odstrániť nepríjemné červené škvrny vzniknuté na minci pôsobením žiarenia. Pre tento prípad sa odporúčajú špeciálne postupy založené na špeciálnom luhovaní mince v kyseline.

Striebro

   Najskôr vyskúšajte teplú vodu, prípadne mydlo. Pokiaľ to nepomôže, použite niektorý z nasledujúcich spôsobov:

- použite detskú zubnú pastu. Naneste ju na handričku a mincu v ruke vyčistite. Je to však už chémia, takže postupujte opatrne.

- osvedčený a starý postup čistenia strieborných mincí je vcelku bezpečný. Do sklenenej alebo umelohmotnej misky vložte mince potom ich zalejte roztokom kyseliny citrónovej približne v prírodnej koncentrácii (môže byť aj trochu silnejší roztok, veľký vplyv na rýchlosť čistenia však nemá). Takto nechajte mince ležať niekoľko dní. Obyčajne stačia dva alebo tri dni. Odporúča sa roztok raz až dvakrát denne meniť. Kyseline môžeme v záverečnej fáze pomôcť mäkkou handričkou.

- miesto kyseliny citrónovej sa dá s úspechom odporúčať aj obyčajný 8-percentný ocot (8-percentná kyselina octová).

- alternatívou je rovnako opakovaná kúpeľ mince v alkohole. Pozor! Nikdy nečistite v kyseline či alkohole spoločne strieborné mince s rôznym pomerom striebra a obyčajného kovu. Pri chemickom čistení sa z mince niekedy uvoľňujú zvyšky mede, ktoré môžu takéto mince naopak znečistiť. Preto mince čistite buď jednotlivo, alebo spoločne iba vtedy, ak sú mince rovnaké.

Meď

Pri medi platí viac než pri ostatných kovoch, že jediným bezpečným spôsobom čistenia by mala byť teplá voda. Platí zásada, že by sa pri čistení mincí nemala zničiť originálna, tzv. ušľachtilá patina. Stará medená minca by mala mať práve vzhľad starej mince. Od ušľachtilej patiny (hnedá, či modrozelená okysličená vrstvou kovu) musíme odlišovať patinu neušľachtilú, napr. hubovitú medenku, ktorú by sme zas na druhej strane z mince mali vždy odstrániť. Okrem teplej vody je možné v špeciálnych prípadoch použiť nasledujúce postupy čistenia:

- pri veľmi zašlých mincí a inak takmer bezcenných, sa dá na koróziu či na medenku použiť mäkká zubná kefka, prípadne s málo agresívnou zubnou pastou. (Vyskúšajte však vždy na bezcennej minci);

- pri zaručene úplne bezcenných mincí použite pokojne chémiu (sidol, neoxid a pod.), ale je to na vlastné riziko. Medená minca by a nikdy nemala lesknúť ako zlato;

- najjednoduchšou metódou reštaurácie mince staré medené mince bývajú často ošúchané, že ich popisy sú úplne nečitateľné niekedy pomôže jednoduchý trik stačí mincu položiť na rozohriaty kov, či nahriať nad sporákom detaily mince vystúpia z povrchu a minca je tak ľahšie čitateľná. Túto metódu opäť používajte iba pri takých minciach, ktoré sa už inak nedajú určiť. Niekedy je však minca až tak ošúchaná, že už nepomôže ani oheň. Nad plameňom sporáku či na sporáku však môže dôjsť k nežiaducemu zafarbeniu mince. Takže opäť sa rozhodujte opatrne.

Z rady mincí vyrobených zo zliatiny medi a ďalších kovov trocha vybočujú mince bronzové. Bronz je zliatina mede a cínu. V kvalitnom bronze prevažuje vyšší podiel medi a také mince sa potom čistia rovnako ako mince medené. Pri minciach vyrobených z nekvalitného bronzu s väčším obsahom cínu však môže nastať dosť nepríjemná oxidácia (tzv. "zelená rakovina" bronzu), ktorá je obdobou "cínového moru". Proti rakovine bronzu sa bojuje veľmi ťažko pri lacnejších kúskoch skúste podobný potup ako v prípade "ochorenia" mince cínovým morom. Osvedčilo sa zahriatie "nakazených" mincí vo vode na bod varu a ich nasledovné usušenie pomocou mäkkej handričky a fénu.

Na staré bronzové mince je potrebné použiť špecializované archeologické vybavenie a nie chemické čistidlá. V žiadnom prípade nepoužívajte chémiu na antické mince.

Zinok

   S mincami zo zinku máme často jeden nepríjemný problém biele škvrny na minciach, tzv. mor alebo "biela nemoc" tieto škvrny sa rovnako ako klasická hrdza vplyvom vonkajšieho prostredia a postupom času rozširujú.

   Osvedčené metódy na čistenie sú dve. Mince, ktoré sú zachované horšie ale majú biele škvrny, vylúhujeme v roztoku jedlej sódy a vody a potom ju vyčistíme handričkou. Avšak musíme dať pozor, lebo tento spôsob je veľmi nebezpečný. Mincu lúhujeme maximálne 10 minút a po vyčistení ju dobre utrieme a veľmi dobre opláchneme mydlovou vodou. V žiadnom prípade túto metódu nepoužívajte na vzácne mince. Avšak týmto spôsobom čistenia zmiznú biele škvrny a potom sa už väčšinou ani nevytvoria. Druhý recept je už šetrnejší. Zinkovú mincu potrite olejom na šijacie stroje alebo olejom na zbrane a potom ju trite medzi prstami, alebo handričkou mince potom zostane v dobrom stave po dlhý čas. Odporúčame však metódy čistenia vyskúšať na menej cenných minciach.

Hliník

   Ide väčšinou o bežné a často bezcenné mince, preto na tieto môžete vyskúšať čokoľvek aj chémiu (napr. sidol). I tak to väčšinou nepomôže. Väčšinou sa oplatí mechanické odstránenie špiny a umytie mydlom a teplou vodou. Inokedy pomôže opäť obyčajná mäkká guma, ale tá môže zanechať na mäkkom hliníku stopy.

Železo nikel

   U bežnejších mincí opäť použite chémiu, vzácnejšie vyčistite mydlom a vodou. Nikel ale vydrží dosť veľa, železo zas obyčajne dosť "zájde" a často hrdzavie. Našťastie v prípade železa sa opäť jedná iba o málo cenené mince. Avšak pozor, existujú aj výnimky.

Cín

   Cín nie je našťastie veľmi rozšírený na výrobu mincí. V 19. storočí sa z neho však vyrábali drobné ľudové medaile, existujú však aj dosť vzácne cínové mince. Čistenie cínových mincí má tiež svoje špecifiká. Pri zašpinených cínových minciach sa tiež odporúča osvedčený recept mydlo a voda. Veľký problém nastane, keď je minca napadnutá tzv. "cínovým morom". Ten je chemického pôvodu a ak sa dostane na cínový predmet do prostredia s okolitou teplotou pod 18 °C alebo nad +160 °C, mení štruktúru a kov sa zmení na biely prášok. Pozor, cínový mor je nákazlivý. Neprechovávajte preto nikdy spoločné nakazené mince s inými cínovými predmetmi.

   To platí v trochu obmedzenej miere aj pre zazelenajú neušľachtilú patinu bronzových mincí, ktorá je medzi numizmatikmi známa ako "zelená rakovina".

   Odporúča sa nakazené kusy úplne oddeliť, prípadne zavrieť do igelitového vrecúška. A ako bojovať proti cínovému moru? Literatúra uvádza rôzne metódy založené na zahrievaní či vyvarovaní mince v roztoku obsahujúcom dekalcifikačné látky. Niektoré pramene uvádzajú napr. dvojpercentný roztok kyseliny soľnej.

Olovo

   Našťastie, ani olovených mincí nie je mnoho. Existujú však dobové falzifikáty z olova alebo jeho zliatin. Nezhrdzavené olovo sa čistí opäť vodou a mydlom. Avšak neexistuje žiadna dostupná metóda na vyčistenie zhrdzavených olovených mincí. Preto sa odporúča ich ponechanie tak, ako sú. Čistením sa zhrdzavená minca môže úplne zničiť.